< powrót

System ligowy w piłce nożnej - jakie mamy rozgrywki?

1 rok temu | 17.11.2022, 15:33 System ligowy w piłce nożnej - jakie mamy rozgrywki?

Poznaj szczegóły na temat systemu ligowego w piłce nożnej w Polsce. Jak wyglądają rozgrywki, jakie są ligi, ile drużyn liczą tabele na różnych szczeblach?

System ligowy w piłce nożnej - jakie są ligi w Polsce?

Piłka nożna jest zdecydowanie najbardziej popularną dyscypliną sportową w Polsce. Choć nie odnosimy w niej sukcesów, to mimo wszystko cieszy się ona ogromnym zainteresowaniem. W Polsce działa obecnie ok. 6 tys. klubów piłkarskich. Jak wygląda system rozgrywek w naszym kraju? Ile jest lig i jak się nazywają? Co warto wiedzieć o systemie ligowym piłki nożnej w Polsce?

Ligi piłki nożnej w Polsce - jak zorganizowane są rozgrywki?

System ligowy piłki nożnej w Polsce obejmuje siedem, osiem lub dziewięć poziomów, przy czym zależy to od województwa. Nie w każdym gra się na wszystkich wspomnianych poziomach. System ten obejmuje podmioty działające na różnych zasadach. Są to drużyny profesjonalne, zawodowe, działające jako spółki akcyjne lub sportowe spółki akcyjne. Kolejną grupą są zespoły półzawodowe, czyli działające jako spółki akcyjne, sportowe spółki akcyjne lub stowarzyszenia kultury fizycznej. Trzecią grupę stanowią drużyny amatorskie, które działają jako stowarzyszenia kultury fizycznej.

Zarządcą rozgrywek ligowych w naszym kraju jest Polski Związek Piłki Nożnej. Drużyny, które grają w lidze, rywalizują o zajęcie czołowych lokat. W zależności od klasy, w której występują, wiąże się to z awansem do wyższego poziomu rozgrywkowego, koniecznością rozegrania barażu o awans, a nawet z walką w rozgrywkach europejskich, np. Champions League. PZPN nie nadzoruje wszystkich rozgrywek. Nad sześcioma najniższymi poziomami czuwają WZPN, czyli wojewódzkie związki piłki nożnej. PZPN odpowiada wyłącznie za trzy najwyższe. Natomiast każde województwo organizuje rozgrywki na swoim obszarze.

W Polsce można rozgrywać mecze w ramach ligi piłkarskiej amatorskiej i zawodowej. Jeśli chodzi o amatorską, to mamy 4 poziomy. Są to klasy C, B i A, a także klasa okręgowa, nazywana również piątą ligą. Poza tym mamy również wyższe poziomy, czyli ligę czwartą, trzecią, drugą, pierwszą i najwyższą - ekstraklasę. W zależności od klasy tabela może obejmować różną liczbę zespołów. Przyjrzymy się bliżej poszczególnym poziomom polskiej ligi. Co warto o nich wiedzieć?

System ligowy w Polsce - poszczególne poziomy

Ekstraklasa

To najwyższa klasa rozgrywkowa w Polsce. Kiedyś była to po prostu 1 liga. Obecnie występuje w niej 18 drużyn. Mistrz Polski przystępuje do eliminacji Ligi Mistrzów. Po zawodników z tego poziomu rozgrywkowego często sięga reprezentacja. Zasady obowiązujące w Ekstraklasie wielokrotnie się zmieniały pod względem liczebności, liczby drużyn, które spadają i awansują, a nawet systemu rozgrywek. Przez pewien czas po rozegraniu 2 meczów na zasadzie każdy z każdym, u siebie i na wyjeździe, drużyny dzielono na dwie grupy. Połowa walczyła o utrzymanie, a druga - o najwyższe pozycje. Obecnie rozgrywki nie są już prowadzone w dwóch grupach. W Ekstraklasie grają takie drużyny jak m.in. Legia Warszawa, Lech Poznań, Cracovia Kraków czy Pogoń Szczecin. 

1 liga

W sezonie 2022/2023 w tej klasie rozgrywkowej występuje 18 zespołów. 3 drużyny, które zajmą najniższe pozycje, spadają na niższy szczebel - do II ligi. Te, które zajmują pozycje 1 i 2, automatycznie awansują do ekstraklasy, a z pozycji 3-6 rozegrają play-offy o awans. 

2 liga 

Ten szczebel również jest ogólnokrajowy - jak 2 poprzednie. Aktualnie występuje w nim 18 drużyn, a zasady są podobne jak w 1 lidze. Otóż dwie najlepsze drużyny awansują do wyższej klasy rozgrywkowej. 4 kolejne rozgrywają play-offy o awans. Różnica polega na tym, że w tym przypadku nie spadają trzy najsłabsze drużyny, tylko cztery. Zespoły rozgrywają ze sobą mecze na zasadzie każdy z każdym, u siebie i na wyjeździe.

3 liga

Ten poziom często nazywany jest półamatorskim, ale nawet na nim wielu zawodników jest w stanie utrzymać się z gry w piłkę nożną. Rozgrywki prowadzone są w 4 grupach po 18 zespołów. Grają w nich drużyny z konkretnych województw. I tak województwa łódzkie, mazowieckie, podlaskie, warmińsko-mazurskie tworzą grupę pierwszą, kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie drugą, dolnośląskie, lubuskie, opolskie, śląskie - trzecią, a lubelskie, małopolskie, podkarpackie, świętokrzyskie - czwartą. Drużyny, które zajmą pierwsze miejsce w poszczególnych grupach, awansują o poziom wyżej. Natomiast ostatnie 3 spadają do niższego szczebla. 

4 liga

W tym przypadku każde województwo ma swoją ligę, natomiast w takich województwach jak mazowieckie, śląskie i wielkopolskie rozgrywki prowadzone są w dwóch grupach. Z każdego do III ligi awansuje tylko jedna drużyna. Natomiast do niższej klasy spada od 4 do 8 zespołów. 

5 liga

Ten poziom rozgrywkowy nazywany jest również okręgówką. Mecze ze sobą rozgrywają drużyny zlokalizowane w okolicznych powiatach. Liczba grup jest różna w zależności od województwa. Zwycięzcy z poszczególnych przenoszą się w kolejnym sezonie do wyższej klasy rozgrywkowej, natomiast najsłabsi - do klasy A.

Klasa A

W zależności od województwa na tym szczeblu funkcjonuje od kilku do kilkunastu grup zespołów. Drużyny, które w nich grają, pochodzą z jednego OZPN-u, czyli okręgu piłkarskiego. Zwycięzcy z grup przenoszą się na poziom wyżej, a spadkowicze trafiają do klasy B.

Klasa B

To ósma klasa rozgrywkowa w Polsce. Nie występuje w województwie podlaskim. Zespoły, które w niej grają, tak jak w przypadku poziomu A należą do jednego OZPN.

Klasa C

To najniższy szczebel rozgrywkowy w Polsce. Liga na tym poziomie prowadzona jest tylko w niektórych województwach. W tym przypadku również wszystkie drużyny należą do jednego OPZN.

Jeśli szukasz sprzętu lub akcesoriów do gry w piłkę nożną, zajrzyj na stronę sklepu sportowego Decathlon. Znajdziesz tam duży wybór odzieży piłkarskiej, butów, bramek piłkarskich i innych akcesoriów przydatnych na treningach i w trakcie gry.